בעיות נפוצות בגורות

יוני 23, 2019 1:19 pm Published by Leave your thoughts

חינוך גורים:
המטרה שעומדת מאחורי הרעיון של אימון גורים, היא טיפול מנע בבעיות והקלה על טיפול בבעיות רפואיות/הפרעות התנהגותיות אשר עלולות להיווצר במהלך חייו של הכלב.ישנן התנהגויות האופייניות לכל גור בעוצמות משתנות בשל שלבי ההתפתחות הפיזיולוגית שלהם. אפרט על חלק מהן:

נשכנות: נשיכות אצל גורים היא התנהגות שכיחה. ברוב המקרים התנהגות זו באה לידי ביטוי בכך שהם נושכים את בעליהם או את החפצים הנגישים בבית. בדרך כלל נשכנות נובעת מהסיבה הפשוטה שצומחות לגור שיניים. התנהגות זו מפריעה לנו מאוד, שכן לעיתים היא מלווה בכאב או בהרס של חפצים היקרים לנו. זוהי אחריותנו להקנות להם חלופה כגון צעצוע או ללמד אותם לשלוט בעוצמת הנשיכה. ויסות עוצמת הנשיכה היא יכולת הנרכשת ע"י משחק, בדר"כ משחק בין הגורים. מדובר בכלי חשוב שיסייע לגור לנהל תקשורת תקינה במהלך כל שנות חייו.

קפיצות על אנשים: קפיצות על אנשים היא התנהגות דיי טבעית, דבר שלפעמים לא מפריע בשלב הגורות כשהכלב קטן אבל בהמשך זה נהייה פחות נעים. בדרך כלל התנהגות זו נובעת מהתרגשות. על מנת לא להפוך התנהגות זו להרגל, יש למנוע זאת משלב הגורות ולהקנות לכלב אופציה חלופית המאופיינת בהתנהגות רגועה יותר.

להישאר לבד: המצב בו אנו משאירים את הגור לבדו אינו מצב טבעי עבורו. חשבו על המקום בו היה הכלב טרם האימוץ – כלבייה (חברת כלבים ואנשים), אמו והסגר… עלינו לעזור לכלב ללמוד להיות לבדו, כמו גם להתרגל למשפחה ולבית החדש. נעשה זאת בצורה הדרגתית על מנת למנוע מצבי לחץ שעלולים להוביל להפרעות התנהגות שונות.

מספר המלצות:

טשטשו עקבות טרם היציאה מהבית ו/או מתן צעצועי האכלה לפני היציאה מהבית (10 דקות לפני). פעולות אלו יעניקו לגור תעסוקה וימנעו היווצרות של מצבי לחץ. המטרה היא ליצור הסחת דעת, כך שהכלב יתרגל להיות לבדו בצורה הדרגתית ונעימה.

קבלת מגע: נושא המגע אצל הכלב הוא דבר מאד חשוב. מצד אחד מותר לכלב לא לאהוב מגע מסוים או/ו מגע במקומות מסוימים, מצד שני הרגלה למגע היא חשובה מאוד על מנת שיוכל לקבל טיפולים וטרינרים או/ו אסתטיים מבלי לחוות לחץ או תחושות פחות נעימות העלולות להתפתח להפרעות התנהגותיות יותר קשות.

הרגלה לצרכים: כמו ילדים גם לגורים אין שליטה מלאה על המערכות בגוף. הכלב מטבעו לא עושה צרכים איפה שישן. חשוב להבין שמדובר בתהליך הדרגתי בו הכלב ילמד לשלוט בצרכיו. ככל שהכלב גדל כך גדלה יכולת ההתאפקות הפיזיולוגית שלו. על מנת למנוע עשיית צרכים בבית יש להוציא אותו בתדירות גבוהה, בהתאם לגיל וליכולות שלו. אין להעניש או לכעוס על הגור על עשיית צרכים בבית אלא לחזק עשיית צרכים מחוץ לבית. הענשה או כעס עלולים לייצר פחד מבעלי הכלב ואף להוביל לאי עשיית צרכים מולו. למעשה יש להתעלם מעשיית צרכים בבית ולחפש סימני התנהגות מקדימים. למשל, לפעמים תראו שהגור בלי סיבה ברורה מפסיק לשחק או פתאום הולך לחדר אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *